نکاتی درباره بیماری واریکوسل
24 آگوست 18

واریکوسل

بیماری واریکوسل در آقایان یکی از شایعترین علل قابل درمان ناباروری مردان میباشد.

تشخیص این بیماری توسط جراح کلیه و مجاری ادراری با معاینه بالینی و همچنین از طریق سونوگرافی بیضه ها امکان پذیر است.

بیماری واریکوسل معمولا بر اساس شدت به سه درجه تقسیم بندی میشود:

درجه یک یا نوع خفیف  ،  درجه دو یا نوع متوسط  ،  درجه سه یا نوع شدید.

بیماران گاهی با مشکل درد بیضه و یا اغلب بدلیل ناباروری به پزشک مراجعه میکنند که البته اغلب درد بیضه در درجات شدید واریکوسل رخ میدهد و معمولا بیماری در بسیاری موارد بی علامت است.

البته بین شدت درد بیمار و شدت بیماری گاهی انطباق صددرصدی وجود ندارد و گاهی بیمارانی با واریکوسل شدید در حالیکه درد چندانی نداشته، صرفا بدلیل تفاوت ظاهری بیضه ها یا بدلیل ناباروری و اختلال در آزمایش اسپرم به اورولوژیست مراجعه میکنند و به طور کلی در بیماری واریکوسل چنانچه درد وجود داشته باشد، اغلب خفیف و مبهم و بیشتر بشکل احساس سنگینی که با کار و فعالیت شدید و ایستادن طولانی تشدید می‌شود می‌باشد.

دردمورد اختلال در آزمایش اسپرم باید به این نکته توجه داشت که این آزمایش توسط آزمایشگاه معتبر انجام شده باشد و بیمار شرایط لازم جهت انجام این آزمایش را داشته باشد، بخصوص از نظر فاصله زمانی انجام آزمایش اسپرم با خروج قبلی اسپرم یا نزدیکی قبلی که بیمار داشته است باید شرایط لحاظ شده باشد.

درمان بیماری واریکوسل در حال حاضر صرفا از طریق جراحی امکان پذیر است که البته صرفا در مواردی که شدت واریکوسل در حدی باشد که پزشک تشخیص دهد علت ناباروری، بیماری واریکوسل هست و یا ریسک آسیب بیضه بدلیل شدت بیماری واریکوسل وجود داشته و یا موجب کاهش تدریجی سایز بیضه شده باشد،انجام میشود.

 

 

لطفا پرسش خود را در کادر زیر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 پیام برای نکاتی درباره بیماری واریکوسل